Az OTRS ütemező egy független rendszerfolyamat, amely feladatokat hajt végre a háttérben. Az ilyen jellegű folyamatok démonokként ismertek a Unix / Linux rendszereken. Független ugyan, de ez nem azt jelenti, hogy az ütemező mindent egyedül csinál. Teljesen integrálva van az OTRS keretrendszerbe, és szükség szerint bármely OTRS modult használhatja az egyes feladatok befejezéséhez.
Ésszerű okokból az ütemező folyamatot időről időre újra kell indítani. Ezt maga az ütemező folyamat automatikusan megteszi naponta egyszer, de szükség szerint ez beállítható a rendszerbeállítás használatával a „Scheduler::RestartAfterSeconds” beállítás szerkesztésével.
Az OTRS ütemező egy teljesen automatizált folyamat. Az egyetlen szükséges emberi beavatkozás az állapotának időszakos ellenőrzése, és szükség szerint az indítása és leállítása.
Ha az ütemező bármilyen okból leállna, akkor az összes függőben lévő feladat és az ütemező leállása alatt regisztrált új feladatok akkor lesznek végrehajtva, amint az ütemező ismét elindul (hacsak a feladatok nem a jövőben történő végrehajtásra vannak beállítva).
Az ütemező nem látható az OTRS grafikus felhasználói felületén, hacsak le nem áll a futása.
Két különböző típusú értesítés létezik, ha a rendszer azt észleli, hogy az ütemező nem fut. Ez az észlelés az ütemező folyamat frissítési gyakoriságán alapul. Ha a jelenlegi idő és a legutóbbi folyamat frissítési ideje közötti különbség kétszerese a folyamat frissítési gyakoriságának, akkor egy figyelmeztető üzenet kerül megjelenítésre az OTRS értesítési területén. Ha ez több mint négyszerese a folyamat gyakoriságának, akkor egy riasztás lesz megjelenítve helyette.
Az ütemező folyamat frissítési ideje beállítható a rendszerbeállításokon keresztül a „Scheduler::PIDUpdateTime” beállításban.
Ha figyelmeztető üzenetet lát, akkor nem szükséges mindig cselekedni, de erősen ajánlott annak ellenőrzése, hogy az ütemező folyamat fut-e. Ha riasztást lát, akkor nagy az esélye annak, hogy az ütemező valójában nem fut és el kell indítani.
Alapértelmezetten az ütemező nem fut értesítés engedélyezve van, ha egy érvényes webszolgáltatás van regisztrálva az adatbázisban, és csak az „admin” csoportban lévő felhasználóknak van megjelenítve.
Az értesítés letiltásához (nem ajánlott) vagy az értesítési csoportok megváltoztatásához vagy hozzáadásához szerkessze a „Frontend::NotifyModule###800-Scheduler-Check” beállítást a rendszerbeállításokban.
Ábra: Ütemező értesítése.
Az ütemező nem fut értesítés (vagy figyelmeztetés vagy riasztás) hivatkozására kattintva egy párbeszédablak doboz fog megnyílni, hogy lehetővé tegye az ütemező folyamat ismételt elindítását. Az ütemező indítható normálisan, vagy kényszeríthető az indítás a megfelelő jelölőnégyzetre kattintva a párbeszédablakon.
Egy kényszerített ütemező indítás csak akkor szükséges, ha az előző ütemező folyamat rendellenesen szakadt meg, és a folyamatazonosító még mindig regisztrálva van az adatbázisban.
Ahhoz, hogy teljes ellenőrzése legyen az ütemező folyamaton, és ellenőrizze a valódi állapotát, használja az alább ismertetett parancssori eszközöket.
Ábra: Ütemező indítása.
Az ütemező parancssori eszközei lehetővé teszik az ütemező folyamat vezérlését (indítását és leállítását), vagy az állapotának lekérdezését. Léteznek eszközök a folyamat regisztrálásához is, hogy az operációs rendszer vezérelhesse.
Az OTRS tartalmaz parancssori felületű (CLI) eszközöket az ütemezőhöz.
Az init.d fájlok olyan speciális parancsfájlok, amelyeket az operációs rendszer hív meg az indításkor és a leállításkor.
Az OTRS init.d parancsfájlokat biztosít, hogy az operációs rendszer automatikusan elindítsa vagy leállítsa az OTRS ütemező folyamatot. Ezek a parancsfájlok az OTRS_HOME/scripts alatt találhatók.
Az init.d parancsfájlokat át kell másolni az operációs rendszerénél a megfelelő helyre. Megfelelő jogosultságokkal kell rendelkezniük, és néhány belső változót be kell állítani a megfelelő működéshez. Ha az OTRS RPM-eket használta a rendszer beállításához, akkor ez automatikusan el van intézve.
Az init.d parancsfájl belső változói
OTRS_HOME - az OTRS telepítésének útvonala.
User - az apache folyamat felhasználóneve.
Group - az apache folyamat felhasználójának csoportneve.
Jelenleg az OTRS csak Linux platformokhoz biztosít init.d parancsfájlokat.
4.7. táblázat - Az init parancsfájlok és a támogatott operációs rendszerek listája
Init parancsfájl | Támogatott operációs rendszer |
---|---|
otrs-scheduler-linux | Red Hat, Fedora, CentOS, SUSE, openSUSE, Debian, Ubuntu |
otrs-scheduler-gentoo-init.d, otrs-scheduler-gentoo-conf.d | Gentoo |
4.29. példa - Példa az OTRS ütemező indítására Linuxon
shell> /etc/init.d/otrs-scheduler-linux start
Elérhető műveletek
start az OTRS ütemező folyamat indításához.
stop az OTRS ütemező folyamat leállításához.
restart az OTRS ütemező folyamat újraindításához.
status az OTRS ütemező folyamat állapotának lekérdezéséhez.
Az ütemezőnek szüksége van a folyamatazonosítója regisztrálásához arra, hogy az adatbázis elérhető legyen. Emiatt a következők szükségesek:
Az ütemező init.d parancsfájl végrehajtása az ütemező folyamat indításához, miután az adatbázis folyamat elindult és fut.
Az ütemező init.d parancsfájl végrehajtása az ütemező leállításához, mielőtt az adatbázis folyamat leáll.
Ha azt szeretné, hogy az ütemező a rendszer indításakor fusson, akkor olvassa el az operációs rendszere dokumentációját, hogy megtalálja a megfelelő helyet az init.d parancsfájlok elhelyezéséhez, hogy hogyan állítsa be azokat az automatikus futtatáshoz, és hogy hogyan kell beállítani a futási sorrendet.
Ez az ütemező azon része, amely futva marad a háttérben a végrehajtandó feladatokat ellenőrizve. Ez biztosítja a fő függvényeket is a folyamat vezérléséhez.
Az összes Unix / Linux az OTRS_HOME/bin/otrs.Scheduler.pl fájlt használja.
Elérhető kapcsolók
-a művelet.
Lehetséges értékek
start - az ütemező folyamat indításához.
stop - az ütemező folyamat leállításához.
status - az ütemező folyamat állapotának lekérdezéséhez.
-f az ütemező folyamat elindításának vagy leállításának kényszerítéséhez.
4.31. példa - Példa az OTRS ütemező kényszerített leállítására
shell> OTRS_HOME/bin/otrs.Scheduler.pl -a stop -f 1
Az ütemező kényszerített leállítása a folyamatazonosító eltávolítására használható az adatbázisból, amikor az ütemező nem fut és a folyamat még regisztrálva van.
Az ütemező kényszerített indítása az ütemező folyamat indítására használható, ha az ütemező nem fut és a folyamat regisztrálva van.
A kényszerített indítás vagy leállítás csak akkor szükséges, ha a folyamat indításának azelőtt kell befejeződnie, mielőtt a folyamat frissítési ideje lejár. Egyébként az adatbázisban egy lejárt bejegyzést eldob a normál indítás.